течни екстракти

ПЕГУС  (концентрат од  чист природен Прополис )   капки 15  ml.

Прополисот им е познат на сите. Мислењето кое постои  за него  дека е спореден производ   на пчеларството,  е голема заблуда . Прополисот  - е производ на активностите на семејствата  на пчелите . Пчеларите го нарекуваат " пчелен лепак " или " смола ". Во животот на семејствата на пчелите  прополисот  има лековита   улога  , благодарејќи на своите едниствени заштитни својства . Хемискиот состав на прополисот  се состои од биолошки активни материи од животинско и растително потекло: 55%  растителни  смоли, етерични масла од 15%, 25% восок, витамини, органски киселини, елементи во траги, како и есенцијални амино киселини. Природен  производ, кој ги поседува еднинствените заштитни својства, како превенција кај ослабен имунитет .
Научната  лабораторија на  компанијата  " Тенториум " успеа да добие целосно нов облик  на прополис, кој нема сличности со досегашните , и така успеа да ги зачува сите негови драгоцени природни особини. Ние го нарековме " Производ бр.1 " само заради тоа уште еднаш да го  потврдиме заслужениот древен статус на прополисот . " Производ бр.  1"  е течен екстракт, на  концентрат од  чист природен прополис. Во неговата содржината се збогатени биолошки активните материи.
Во текот на производството на " Производот бр. 1 "  користени се неколку новитети од  компанијата " Тенториум " . Една од нив е максимално  намалување на алкохолот во производот, затоа што основниот растворувач е пособено очистен со јонизирано сребро од шунгирана  вода. Намалување на концентрацијата на алкохол значително се проширува можноста за примена на " Производ бр.1" - може да се користи за возрасни лица,  послаби и  изнемоштени лица, па дури и деца !
Уште еден новитет и нова  функција е специјалната технологија на прочистување на пчелниот прополис. " Производ  бр. 1 " е целосно исчистен од сите механички нечистотии, содржината на восокот не е поголема од 0,5%, голем дел од сувата материја 75,60%, голем дел од флавоноидите  и фенолните  состојки, кои се главни носители на заштитните  карактеристики  на прополисот се  40,55 %. Тој  е природен антибиотик кој влијае врз  сите  стафилококи  , стомачни  бактерии, бактерии на туберкулоза и дифтерија. Исто така делува и на бруцелозата, дизентерија, тифус.  На дејството Прополисот  подлегнуваат  на габичните инфекции со : хламидија, кандида, трихомонијаза ,  мувла, лишаи и предизвикувачи на шуга . Има    уништувачко  дејство врз  вирусите на грипот , создавајќи интерферон. Одличен конзерванс што може да се користи во конзервирање на  производи. Прополисот  го забавува растот на клетките на ракот, а во високи дози ги уништува. Го намалува нивото на холестерол. Го спречува развојот на атеросклероза.

Ефекти  на производ:
- Го јакне имунитетот и заштитините сили на организмот, има антибиотско и антиинфламаторно дејство;
- Создава заштитна мембрана на слузокожата на желудочно-цревниот тракт и  овозможува  заздравување на улцерациите ( чировите ) ;
- Го штити телото од штетните ефекти на животната средина ( зрачење, загадувањето на атмосферата, штетните  производи )  има корисен ефект кај  заболувањата  на кожата и внатрешните органи ;
- Помага кај  автоимуните болести, хормонални пореметувања, долготрајни  хронични болести ;
- Го намалува стресот и заморот, го подобрува апетитот.

Препораки за употреба:
- Со додавање на " Производ бр. 1 "  во паста за заби и чаша вода за испирање на  усната празнина  значително се  зголемуваат заштитните и   хигиенски карактеристики на овие производи. Пособено се зајакнува  одбраната  од штетните микроорганизми и го зголемува локалниот  имунитет , и од своја страна претставува превенција и спречување на пародонтозата, воспаление на непцата , а исто така  ги штити   забите  од расипување  и нивно предвремено стареење ;
- Со додадвање на  " Производ бр.  1 " во храната се зголемува  локалниот имунитет на дигестивниот тракт. " Производ  бр.  1 " создава заштитна мембрана на површината на слузокожата на цревата на  гастроинтестиналниот тракт, која има силен ефект против вируси, габички и бактерии, го намалува надразнувањето  и помага во  заздравувањето  на улцерациите ;
- Со додавање на " Производ бр.  1 " во храната значително се зајакнуваат  општите заштитни сили на организмот  во  борба против штетните влијанија на животната средина (зрачење, загадувањето на атмосферата, штетни производи );
- Со додавање на " Производ  бр.  1 " во храната се  зајакнуваат  општите заштитни  сили на организмот  да се бори против болеста предизвикана од слабеење на имунолошкиот систем, како што се трајните заболувања  на кожата  на внатрешните органи, отоците  и автоимуни болести, хормонални пореметувања, долгорочните  хронични болести ;
- Со постојано додавање на " Производ  бр.  1 " во храната го намалува стресот  и заморот, го зголемува апетитот, зголемување на работната способност и го подбрува расположението. 

Состојки:
Патентиран водено-алкохолен раствор на екстракт од прополис . 

Начин на употреба :
Индивидуално , во склад со  целта на терапија. 3-4 капки на лажица шеќер или други прехрамбени производи 3-4 пати на ден.

Контраиндикации:
Индивидулна преосетливост  на поединечни  производи од пчеларството. 


АПИ-ХИТ   капки ( течен екстракт ) 15 ml.

Чистење на телото од токсини, слободните  радикали и другите штетни материи

Сибирската ела во себе  содржи микроелементи, витамини, провитамини, етерични  масла (до 48%), ензими  и стеарин. Хитозанот  има структура која   генетски е многу блиска  до структурата на човечкото ткиво . Има радипоротективно дејство ( штити  од радијација). Има својство да се врзува за  слободните радикали кои се наоѓаат во телото така делува  како антиоксиданс. Во медицински цели се користи како средство за губење на телесната  тежината, намалување на холестеролот, како и детоксификациско средство  и како средство за подмладување  организмот .
Напреднатата  технологија овозможи соединување на  два уникатни производи  инкорпорирање на природниот  екстракт од сибирската ела и Хитозан  на овој начин  успеа да  ги  зачуваат  сите корисни и неопходни елементи во  организмот . Без оглед на сложената структура Хитозанот  преку  формулата "АПИ –ХИТ  “- се овозможува негова  достапност во секоја клетка  во телото.

Ефекти  на производ:
• може да се комбинира со било кои  лекови или  храна;
• намалување на  холестеролот во крвта  ( го намалува  ризик-факторот при  развој на заболување  срцето и крвните садови);
• ја  подобрува микроциркулацијата на крвта, го елиминира спазамот  на крвните садови, особено на најмалите капилари;
• го подобрува отстранувањето т.е.  вишокот на хлор и натриум од организмот (една од причините за појава на висок крвен притисок);
• ги  чисти цревата, го олеснува празнењето , нормализирање на сите функции на дебелото црево, ја нормализира интестинална микрофлора , ја елиминира на патогената  флора;
• подобрување на движењето на храната во дебелото црево, ја намалува апсорпцијата на токсините и отровите во крвотокот;
• ја смалува апсорпцијата на масти и јаглени хидрати во крвта, а со тоа активно учествува  во програмата за    намалување на телесната тежина
• ги отстранува само штетните  материи без намалување корисните елементи во телото;
• ги  апсорбира и  отстранува солите на  тешките метали од организмот, шетените адитиви  внесени со храна,  прекумерно внесените  хемикалии во форма на лекови;
• го забрзува заздравувањето на рани и изгореници без лузни, го стимулира растот на колагенозни  влакна на кожата, и  дава еластичност на кожата;
• маслената компонента ја штити слузокожата на желудникот  од оштетувања кои се последица на синтетички лекови  (како аспирин , различни видови на антибиотици и сл.)

Терапевтски  индикации:
• кардиолошките  болести како што се  атеросклероза, болести на срцето исхемија, стенокардиа, кардио-склероза, миокарден инфаркт, хипертонична  болест.
• Пулмологија : тешка и хронична пневмонија, бронхитис, бронхијална астма, туберкулозна интоксикација.
• Болести на настинка: грип, тонзилит, настинка, итн.
• ендокринологија: Дебелината.
• Дерматологија: егзема, псоријаза, неуродерматитис , дијатеза.
• Болести на бубрезите: акутен и хроничен пиелонефритис, хронична ренална инсуфициенција.
• Наркологија : алкохолизам, наркоманија , токсификација.
• Хирургија: состојбата на сепса, изгореници, рани и други инфекции.
• Онкологија: интоксикација  на онколошките заболувања  кај  хемо и радио терапија.
• Работа и присуство  во  загадена средина која е загадена со олово, соли на тешки метали, нитрати, нитрити, тутунскиот чад, издувни гасови и така натаму.
• Спортска медицина: спречување на последиците од користење на стероиди.
• цревни инфекции, цревни глисти,  болести на  гастро-интестиналниот тракт : гастритис, панкреатитис, хроничен хепатитис, хроничен колитис, цироза на црниот дроб.
• Алергиски болести.
• За пушачите  помога  да се откажете од пушењето.
• Во програмата за детоксикација на орагнизмот ;
• Во корекција на телесната тежина.
• Долгорочна работа на компјутери или во области каде има  зголемен извор на јонизирачко зрачење;
• За рани на болести кај попуштени вени, чиреви, изгореници, исекотини, гребнатини и каснувања од животни, лузни по хируршката интервенција;

Состав:
екстракт од сибирски  иглчки од ела, ниско молекуларен хитозан, СО2. 

Начин на употреба :
Поединечно, во согласност со целта на терапија. (Од 4 до 7 капки во чаша вода  3 пати на ден 1 час пред јадење - на максимум до  21 капка  на ден). Исто така може да се користи како препарат  за надворешна употреба во случаи кога тоа  е потребно. Може да се комбинира со сите лекови и храна.
Контраиндикации: индивидуална преосетливост на  пчеларските  производи.  


EЈ- ПИ - ВИ  (воден екстракт од прополис) 15 ml.    

Предноста на водениот  екстракт од прополис е тоа што може да се користи кај слузокожата на очите, устата, носот, вагината, без никакви иритации. Фармаколошкиот ефект  на прополисот  во ваква  форма е целосно зачуван. Водениот  екстракт од прополис не предизвикува алергиски реакции, и има подобар ефект отколку алкохолните  раствори  на прополис.
Според последните научни истражувања единствено минералот  šungit ( шунгит ) ја поседува  уникатната  способност  да водата која поминува низ него  и тој и дава лековити  својства. Водата на овој начин ја  менува својата поларна структура и добива својства на така-наречена " Жива вода " која во природата извира на некој места  во одредени делови на Сибир и  Урал. Оваа вода ја подобрува општата состојба на организмот и го продолжува животот. На ваквата вода е додадена компонента на прополис, Artepеlin C (артепелин Ц )   , растворлив во вода, кој го зајакнува  активното биолошко делување  " шунгираната "  вода .
Таквиот  воден екстаркт  на прополис се препорачува за деца, бремени жени, луѓе со ослабен организам, постарите, возачите и спортистите поради тоа што не содржи алкохол.

Ефектите на производот се  :
• има силно бактерицидно, антимикробно  дејство ( го смалува растот и ширењето  на бактериите туберкулозата);
• има фунгицидна  активност против гливиците на сите видови кандида и др.  видови габички , сите други гливични  видови кои припаѓаат на мувла, и габички кои предизвикуваат заболувања на кожата, паѓање на косата, итн;
• има антивирусно дејство (значително го  намалува  развојот и размножувањето на вирусот на грип, хепатитис, херпес, итн.)
• ја зајакнува имунолошката активност на организмот. Тоа овозможува на примена  и користење на производи како стимуланси на  специфични и неспецифични имунолошки реакции на организмот . Ја зајакнува антимикробната   активност на антибиотиците  (суштински дел за јакнење на отпорноста на организмот е да се стимулираат хипофизата-надбубрежните жлезди на внатрешна секреција) ;
• има силно антитоксично делување (многу важно за инфективните болести  кај кои постои  тешка интоксикација);
• има изразено антисклеротично дејство  врз ѕидовите на крвните садови, чистење на ѕидовите на крвните садови, ја намалува густината  на крвта и ја подобрува нејзината циркулација,  исто така ја подобрува и пропустливоста на крвните садови;
• има антивоспалително и антиканцерогено  дејство ;
• има аналгетски својства - ја ублажува болката (5,2 пати повеќе од  аналгетикот Новокаин  );
• го забрзува зараснувањето на раните (поттикнува епителизацијата - регенерација и раст на епителните ткива);
• ги храни ткивата на крвните садови и ткивата на внатрешни органи, благодарение на богатиот комплекс;
• ги регенерира клетките црниот дроб  после  прележан  хепатит ;
• има стимулирачки ефект врз растот на косата, ја подобрува структурата на влакното ;
• позитивно делува на создавање  дентин, на коскеното ткиво и ткивото зглобовите  кај деца и возрасни;
• ја штити слузокожата  на гастро-интестиналниот тракт;
• го подобрува видот.

Терапевтски индикации :
 • кај инфективни заболувања (настинка, грип, ангина, хроничен и акутен бронхитис, пневмонија, туберкулоза, и др. Времетраењето на терапијата од 2 до 5 недели, ТБ до 6 месеци).
• кај ендокринологија   (шеќерна болест, кај пореметена работа на тироидната жлезда, и  надбубрежните жлезди );
• заболувања на кардио-васкуларниот систем (ангина пекторис, стенокардиа, артериска хипертензија, миокардит, кардиодистофија, аритмии, атеросклероза). Времетраење на терапијата 1 до 1 и ½ месец два пати годишно;
• Гастроентеролошки  систем  (гастритис, чиреви и дуоденални улкуси, гастродуденитис, колит, панкреатит, хепатитис, холецистохолангитис, камен во жолчното кесе и жолчните канали);
• кај  алергиски  заболувања - со цел да се смалување на  алергиската  реакција на телото;
• за брза детоксикација на организмот  (да се раствори една супена лажица екстракт на 1 литар вода и да се пие во текот на денот максимално  до 3 литри од растворот на ден);
• гинеколошки нарушувања како , се применува како вагиналети,  на тампон и се применува во тек на  2 - 3 недели;
• во офталмологијата - екстрактот   да се разреди  во 1:2 со млака вода и се користи како капки за очи - страна 2 капки 2 пати на ден;
• кај гнојни воспаленија на синузитис,  ринитис, екстракт разреден 1:2 со вода и да се капка во нос од 3-4 капки 3 - 4 пати на ден.
• кај  рани, изгореници, кај кожните болести се  користат локално во форма на облоги.

Состојки:
прополис со висок artepеlin C (артепелин Ц )   растворен во дестилирана вода, која е збогатена со природниот  минерал  šungit  ( шунгит ) и со јони на сребро (  сребрена  вода).

Начин употреба :
Индивидуално , во согласност со целта на терапијата. ( Од 10 -15 капки во една шолја вода, 3 пати дневно )
Во терапија , со цел на чистење на слузокожата на гастроентеролшкиот систем 1 лажичка растворена во чаша вода да се пие на празен стомак, 40 минути пред јадење.

Контраиндикации:
Индивидуална преосетливост на производи од пчеларството
Може да се комбинираат со сите лекови и храна.